Usługi

Optymalizacja infrastruktury

W wielu przypadkach technologia jest niezbędnym warunkiem poprawy wyników biznesowych w nowoczesnym przedsiębiorstwie. Dzisiejsze firmy zdają sobie sprawę z tego, że nigdy nie było większej potrzeby, aby IT stało się – i było postrzegane jako – prawdziwy zasób korporacyjny, który zapewnia stałą wartość biznesową.

Celem naszej usługi optymalizacji infrastruktury jest pomoc firmom w budowaniu biznesu gotowego do pracy, pomagając im w osiągnięciu pełnej wartości infrastruktury informatycznej w osiąganiu wyników biznesowych.

Optymalizacja infrastruktury – skupiona na wykorzystaniu zasobów informatycznych organizacji do wspierania i rozwijania działalności – pomaga firmom mierzyć poziom optymalizacji infrastruktury i tworzyć infrastrukturę prawdziwie przystosowaną do potrzeb ludzi. Firma Microsoft opracowała trzy modele – skupiające się na infrastrukturze podstawowej, infrastrukturze produktywności biznesowej i platformie aplikacji – które przedstawiają przejście przez cztery etapy optymalizacji infrastruktury i mogą prowadzić do opracowania mapy drogowej dla dojrzałości infrastruktury.

Każdy z modeli ilustruje wartość strategiczną i korzyści biznesowe wynikające z przejścia od „podstawowego” etapu optymalizacji, w którym infrastruktura IT jest ogólnie uważana za „centrum kosztów”, do infrastruktury „dynamicznej”, w której wartość biznesowa infrastruktury IT jest jasno rozumiany i jest postrzegany jako czynnik umożliwiający rozwój biznesu i strategiczny atut biznesowy. Korzystając z tych modeli, możemy ocenić aktualny stan infrastruktury, ustalić wizję technologiczną na przyszłość i zbudować przejrzystą mapę drogową prowadzącą do osiągnięcia tej wizji.

Wizją optymalizacji infrastruktury (IO – Infrastructure Optimization) jest pomoc klientom w uświadomieniu sobie wartości ich inwestycji w infrastrukturę IT, uczynienie z niej strategicznego zasobu, który umożliwia wyższą sprawność w ich organizacjach. Biznes, organizacja i infrastruktura przystosowane do potrzeb ludzi dostosowują się do środowiska branżowego. Mają możliwość terminowego i efektywnego kosztowo wprowadzania na rynek nowych produktów i usług, łącząc ludzi, informacje i procesy biznesowe w celu zwiększenia zdolności reagowania na rynek i wyeliminowania nieefektywności. Zoptymalizowana infrastruktura IT, opracowana zgodnie ze standardami IT i działająca wydajnie i produktywnie, pomaga zapewnić zgodność z tymi standardami IT oraz wspiera redukcję kosztów, bezpieczeństwo i ograniczanie ryzyka dla środowiska i użytkowników.

Model IO to kontinuum czterech poziomów lub faz o coraz wyższej dojrzałości technologicznej: Podstawowy, Standaryzowany, Zracjonalizowany i Dynamiczny.

 

Podstawowy

Typowa firma w fazie podstawowej ma ręczne procesy, minimalną kontrolę centralną oraz ograniczone lub niewymuszone zasady IT.

Standaryzowany

Firmę znajdującą się w fazie standaryzowanej można scharakteryzować jako posiadającą zarządzaną infrastrukturę, która wprowadza kontrole operacyjne poprzez standardy, zasady, serwery i zasoby.

 

Zracjonalizowany

Zracjonalizowana infrastruktura zazwyczaj obejmuje proaktywne procesy, zaopatrzenie i zasady, które dojrzały i zaczęły odgrywać dużą rolę we wspieraniu i rozszerzaniu działalności. Co najważniejsze, koszty związane z zarządzaniem komputerami stacjonarnymi i serwerami są najniższe.

Dynamiczny

Klienci posiadający infrastrukturę dynamiczną są w pełni świadomi strategicznej wartości, jaką zapewnia ich infrastruktura, pomagając im wydajnie prowadzić działalność i wyprzedzać konkurencję. Procesy są w pełni zautomatyzowane, często wbudowane w samą technologię, co umożliwia dostosowanie IT i zarządzanie nim zgodnie z potrzebami biznesowymi.

  

Wartość optymalizacji infrastruktury

Korzyści, jakie organizacja może osiągnąć, obejmują:

  • Uproszczona infrastruktura i zarządzanie. Szybszy zwrot z inwestycji (ROI) dzięki bardziej ukierunkowanym wydatkom na IT i zwiększonej produktywności użytkowników końcowych.
  • Mniejszy koszt i złożoność. Niższy całkowity koszt posiadania dzięki usprawnieniu operacji, wyeliminowaniu odpadów i obniżeniu kosztów wdrażania komputerów stacjonarnych.
  • Bezpieczeństwo. Ulepszona platforma do dostarczania bardziej bezpiecznych i dobrze zarządzanych usług IT na komputer stacjonarny.
  • Zwiększona produktywność. Wzrost produktywności pracowników wynikający z wykorzystania technologii wymiany informacji i współpracy.
  • Interoperacyjność. Lepsza integracja z platformą aplikacji dla nowych poziomów produktywności i efektywności.
  • Zwiększony wpływ na siłę roboczą. Korzystając razem z modelu APIO i modelu BPIO, firma koncentruje swoje inwestycje IT na stymulowaniu innowacji, inteligentnego podejmowania decyzji i lepszych relacji z klientami.